Dobre rady na temat idealnego wyboru oświetlenia do akwarium

Odpowiednio dopasowane oświetlenie w domowym akwarium jest kluczowe dla utrzymania w dobrej formie roślin akwariowych, jak również ryb i innych zwierząt. Nieprawidłowo dobrane światło może powodować gnicie roślin akwariowych, obumieranie ryb czy nadmierny rozwój glonów. By temu zapobiec, istotna jest temperatura światła oraz ciepło, które jest wydzielane przez źródło. Dla domowego zastosowania całkowicie niepotrzebne okazują się niektóre źródła światła – jak lampy rtęciowe i metalohalogenowe.
akwarium, akwarystyka
Są one bowiem przeznaczone do oświetlania większych akwariach. Użyte w domowych zbiornikach mogą emitować zbyt wiele ciepła, które może być szkodliwe dla niektórych odmian ryb.

Kolejne teksty

Wszyscy chcą mieć rybki

Rybki, akwarium
Odkąd animacja studia Walta Disney’a pod tym tytułem zagościła na ekranach kin, dzieci na całym świecie dosłownie oszalały na punkcie tej kolorowej rybki. W sklepach zoologicznych błyskawicznie wzrosła jej sprzedaż. Wszystkie maluchy pragnęły mieć w swoim domu uroczego Nemo. Ale akwarystyka jest popularna w naszej ojczyźnie od dawien dawna. Jeśli więc nasze dziecko któregoś wspaniałego dnia zacznie się do nas przymilać i przyzna się, że pragnie mieć rybki, wszystkich potrzebnych informacji dowiemy się w sklepie akwarystycznym, których jest mnóstwo na terenie naszego kraju.


Naturalne światło nie wystarczy Światło dzienne nie jest właściwe do akwariów. Częste wahania temperatury światła i poziomu oświetlenia wywołują niekiedy niepożądane wahania ciepła w akwarium. Dlatego też trzeba stosować sztuczne urządzenia oświetleniowe, również za dnia. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych znajduje się szeroki wybór produktów przeznaczonych do oświetlania zróżnicowanych zbiorników wodnych. Do zbiorników domowych najlepsze są dwie odmiany urządzeń: świetlówki i lampy diodowe. Świetlówki charakteryzuje długa żywotność, oraz stosunkowo niska cena. Lampy diodowe są natomiast kosztowne, ale o wiele trwalsze od świetlówek i najtańsze w używaniu.


Rada profesjonalisty najcenniejsza
Podczas zakupu zbiornika wodnego, dobrze jest zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej znajdziesz tu: rady o oświetleniu akwarium). Dobranie optymalnej ilości źródeł światła oraz ich montaż może się okazać zbyt skomplikowany dla początkującego hobbysty. Czasami konieczny jest montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby doprowadzić wymaganą ilość światła zależnie od pory dnia.

Zachęcamy - naciśnij tutaj kojce dla cieląt i przenieś się na następną naszą witrynę. Tam czekają na Ciebie świeże oraz interesujące informacje.

Niektóre zbiorniki mają od razu zamontowane źródła światła, filtry oraz napowietrzacze. Takie rozwiązania jednak okazują się niekiedy o wiele droższe, nie w każdym przypadku są również estetycznie wykonane. Jeśli sprzedawca nie może udzielić wyczerpującej odpowiedzi, można poszukać pomocy na specjalistycznym forum internetowym dla amatorów akwarystyki.
23-01-10 07:01:08