Menu strony
patataj.com

Ciekawa rasa psa

Dla amatorów czworonogów, tych, którzy po prostu chcą posiadać włochatego kumpla, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi dobry wybór. Ten ogromny czworonóg będzie obrońcą domu, towarzyszem zabaw i wiernym przyjacielem. niecodzienne cechy rasy na pewno uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to starożytna, dostojna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich wieśniaków i mieszczan w celach obronnych i dekoracyjnych.

Pierwsze wzmianki o rasie są w notatnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy specjaliści stwierdzają jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o własnościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed naszą erą, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi. W Europie jednak zakorzeniła się dopiero w XIX wieku w Anglii za sprawą królowej Wiktorii. Obecnie nadal stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niespotykanie licznymi względami.

Tibetan mastiff na trawie
O bogactwie walorów mastifa świadczy liczba jego tybetańskich określeń oznaczających: pies (polecamy materac dla psa) strzegący, szlachetny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie wytrwale strzegł domostwa i nie dopuści włamywaczy na swój teren używając zarówno swojej wielkiej siły fizycznej, ciężaru, jak i głośnego głosu (odwieź www). Podług tybetańskich mitów mastif tybetański ma nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane plamy nad oczami, które ułatwiają mu widzenie w nocy. Psy te cieszą się też dobrą kondycją i świetnym refleksem. Odporność i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie świetnym kompanem wielogodzinnych spacerów, więc doskonałe są dla osób lubiących czynny odpoczynek. Ruch jest czymś, co ubóstwia mastif tybetański hodowla winna więc zagwarantować mu dużą odkrytą przestrzeń.

Mastif tybetański jest rasą łatwą do tresury. Tresura nie stanowi problemu, przy pojętnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla zatem jest bardzo udogodniona (Więcej o mastifach tutaj). pies ulega autorytetowi swojego właściciela i chętnie nauczy się siadać, podawać łapę i aportować. Ze względu na duży stadny instynkt mastif tybetański jest dobrym towarzyszem i obrońcą najmłodszych. Razem z umiejętnościami obronnymi cechuje go łagodne usposobienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są dość łatwe w utrzymaniu, najlepiej jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla (http://aquablendpolska.com/katalog/mieszanki-paszowe-podawane-z-woda-pitna,61.html) powinna być łatwa, jak i dochodowa,reprezentanci tej rasy są wszak obsypywane nagrodami na międzynarodowych zawodach psów.