Menu strony
patataj.com

Ciekawa rasa psa

Dla amatorów czworonogów, tych, którzy po prostu chcą posiadać włochatego kumpla, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi dobry wybór. Ten ogromny czworonóg będzie obrońcą domu, towarzyszem zabaw i wiernym przyjacielem. niecodzienne cechy rasy na pewno uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to starożytna, dostojna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich wieśniaków i mieszczan w celach obronnych i dekoracyjnych.
Pierwsze wzmianki o rasie są w notatnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy specjaliści stwierdzają jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o własnościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed naszą erą, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi. W Europie jednak zakorzeniła się dopiero w XIX wieku w Anglii za sprawą królowej Wiktorii. Obecnie nadal stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niespotykanie licznymi względami.

Tibetan mastiff na trawie
O bogactwie walorów mastifa świadczy liczba jego tybetańskich określeń oznaczających: pies strzegący, szlachetny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie wytrwale strzegł domostwa i nie dopuści włamywaczy na swój teren używając zarówno swojej wielkiej siły fizycznej, ciężaru, jak i głośnego głosu (odwieź www). Podług tybetańskich mitów mastif tybetański ma nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane plamy nad oczami, które ułatwiają mu widzenie w nocy. Psy te cieszą się też dobrą kondycją i świetnym refleksem. Odporność i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie świetnym kompanem wielogodzinnych spacerów, więc doskonałe są dla osób lubiących czynny odpoczynek. Ruch jest czymś, co ubóstwia mastif tybetański hodowla winna więc zagwarantować mu dużą odkrytą przestrzeń.


Kolejne teksty

Co powoduje, iż pragniemy mieć swoje zwierzaki ?

jeż
Niby są takie osoby, które generalnie nie przepadają przesadnie za zwierzakami, ale na szczęście nie ma ich wiele. Można w takim razie śmiało powiedzieć, że w zasadzie ludzie uwielbiają zwierzęta - no przynajmniej te domowe. Pomyślmy poważnie nad niezwykłym fenomenem zwierząt domowych.Ze wszech miar istotne jest szczególnie to, aby starać się doceniać piękno zwierząt. Naturalnie piękno to względne pojęcie, lecz np. papugi są w stanie się bardzo podobać. To tak naprawdę fantastyczne, że mamy możliwość trzymać dzisiaj tak znacząca liczbę zwierzaków! Dbajmy zwłaszcza o to by nigdy nie spowodować, iż zwierzak będzie wyłącznie z naszej winy w jakimś stopniu wielce poszkodowany. Zwierzęta są wyłącznie dla dojrzałych ludzi.

Mastif tybetański jest rasą łatwą do tresury. Tresura nie stanowi problemu, przy pojętnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla zatem jest bardzo udogodniona (Więcej o mastifach tutaj). pies ulega autorytetowi swojego właściciela i chętnie nauczy się siadać, podawać łapę i aportować. Ze względu na duży stadny instynkt mastif tybetański jest dobrym towarzyszem i obrońcą najmłodszych. Razem z umiejętnościami obronnymi cechuje go łagodne usposobienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są dość łatwe w utrzymaniu, najlepiej jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla (http://aquablendpolska.com/katalog/mieszanki-paszowe-podawane-z-woda-pitna,61.html) powinna być łatwa, jak i dochodowa,reprezentanci tej rasy są wszak obsypywane nagrodami na międzynarodowych zawodach psów.