Od bardzo dawna ludzie zdają sobie sprawę z korzyści z kontaktów człowieka z koniem. W dawnych wiekach zwierzęta te były jedynym środkiem, służącym do transportu i przemieszczania się. Wykorzystywano je do ciągnięcia wozów z ładunkiem oraz z ludźmi. Także jazda konna znana jest człowiekowi od bardzo dawna. Obecnie jednak używana jest jedynie w celach sportowych i rozrywkowych; do przewożenia ładunków używa się urządzeń i pojazdów mechanicznych. Odkryto z kolei inne czynności, do jakich wykorzystuje się konie. Stwierdzono, że obcowanie z nimi ma dodatni wpływ na zdrowie. Oprócz tego coraz więcej ludzi wybiera czynności połączone z końmi jako formę spędzania wolnych chwil.
Stajnia nie jest już tajemniczym miejscem, w którym mają prawo przebywać tylko wybrani. Coraz większa liczba ludzi chce zgłębiać naturę tych zwierząt i poświęcać im swój czas.
Koń jako terapia
Hipoterapią nazywa się typ terapii, w której wykorzystuje się
konie. Dobroczynny wpływ koni na samopoczucie ludzi zarówno wolnych od chorób, jak i chorych odkryto już wiele lat temu. Stosunkowo niedawno natomiast do chorób, przy których pomocna jest hipoterapia, dołączył autyzm. Ogólnie leczenie takie oparte jest na jeździe na koniu oraz ogólnie pojętym kontakcie z tymi zwierzętami. Jazda konna ułatwia utrzymanie właściwej postawy, rozwija równowagę i koordynację.
Hipoterapia to także czerpanie korzyści z kontaktu z żywym stworzeniem i oswajanie się z nim, co pozostawia duże korzyści dla sfery psychicznej.
Spędzanie wolnego czasu
Główną aktywnością połączoną z końmi jest jazda konna. Kurs można odbyć zarówno w wieku dziecięcym, jak i jako dorosły - idealną okazją może być obóz konny (
obóz konny). Aktualnie stadniny cieszą się coraz większym powodzeniem. Oprócz jazdy konnej można w tym miejscu wykonywać dużo innych aktywności,do których należy czesanie i zabiegi pielęgnacyjne dla koni czy lonżowanie, oznaczające prowadzenie konia na wybiegu z użyciem specjalnej linki. Konie wykorzystywane są do różnych dyscyplin sportowych; część z nich to dyscypliny olimpijskie. W wolnej chwili można udać się na wyścigi konne, pokazy ujeżdżania lub skoków przez przeszkody. Do staropolskich zwyczajów zimowych z wykorzystaniem koni należy kulig. Również na dzień dzisiejszy ta forma spędzania wolnego czasu wybierana jest przez wiele osób. Organizacja kuligów zazwyczaj nie jest bardzo kosztowna, za to samo wydarzenie sprawia wiele radości.