Oczko wodne - próba definicji

Z przydomowymi ogrodami mamy w naszym kraju do czynienia od dziesięcioleci, można więc mówić o tym, że na stałe wpisały się już w polski krajobraz. Nie da się jednak ukryć tego, że w ostatnich latach zmieniają się pełnione przez nie funkcje, a przeobrażenia, z jakimi mamy obecnie do czynienia, są naprawdę znaczące. Istotną rolę w nich odgrywa obecnie oczko wodne.


Oczko

Do niedawna przydomowy ogród wykorzystywany był przede wszystkim jako teren, na którym można było uprawiać owoce i warzywa. Niekiedy w ich sąsiedztwie pojawiały się również kwiaty, ogród miał jednak przede wszystkim żywić, a dopiero potem zdobić. Na początku dwudziestego pierwszego wieku odchodzimy jednak od takiego jego postrzegania godząc się na rozwiązania, o których jeszcze nie tak dawno zwyczajnie nie mogło być mowy.

Tak, jak ma to miejsce na zachodzie Europy, ogród (wejdź tu) staje się przede wszystkim miejscem, w którym możemy zrelaksować się po ciężkim dniu, odpocząć i spotkać się z przyjaciółmi. Tam, gdzie do tej pory rosły warzywa, dziś pojawia się trawa, grządki truskawek zastępują drewniane ławeczki, a marzeniem niemal każdego właściciela ogrodu staje się oczko wodne – synonim pewnego luksusu i źródło niezapomnianych doznań.

Samo pojęcie jest stosunkowo nowe, a prace nad ustaleniem jego definicji nadal trwają. Zazwyczaj jednak mówiąc o oczku wodnym mamy na myśli niewielki zbiornik wodny przypominający mikroskopijne jezioro. W tym miejscu należałoby zresztą przerwać, o ile bowiem jedni właściciele przydomowych ogrodów poważnie zastanawiają się nad zarybianiem oczek wodnych i wprowadzaniem do nich roślinności ozdobnej, o tyle inni nie biorą nawet pod uwagę takich rozwiązań uważając, że oczko wodne powinno pełnić przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Kolejni właściciele ogrodów różnią się i wówczas, gdy próbują odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak duże i jak głębokie powinno być oczko wodne. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia ze stosunkowo małymi projektami, na terenie naszego kraju możemy jednak spotkać również oczka wodne, które trudno jest nazwać niepozornymi mają bowiem zarówno imponujące rozmiary, jak i sporą głębokość, więcej tutaj:

Swoją rosnącą popularność oczka wodne zawdzięczają przede wszystkim atrakcyjności wizualnej. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że osoby, którym zamarzy się ich budowa nie muszą obawiać się o konieczność uzyskania w tym celu zgody wydanej przez odpowiedni organ administracyjny.

Artykuł pochodzi z .
22-08-04 07:01:06